Sztancowanie

PRZEMYSŁOWE WYKRAWANIE MATERIAŁÓW  WIELKOSERYJNYCH

 

Jedną z najbardziej profesjonalnych metod uzyskania pożądanego kształtu na surowcach, takich jak folie, papiery, kartony czy też tworzywa sztuczne, jest sztancowanie. Pozwala to na osiągnięcie niemalże każdego kształtu poprzez wykonanie wykrojnika, czyli osadzenie noża na uprzednio wypalonej laserem desce. Raz przygotowany wykrojnik można wykorzystywać wielokrotnie, a jego żywotność uzależniona jest od rodzaju i grubości materiału.

Dysponujemy urządzeniem typu tygiel, gdzie przedmiot umieszcza się na nieruchomej części, a wykrojnik osadzony na drugiej płycie, uderza z dużą siłą dochodzącą do 200 ton. Noże są wykonywane z różnych stopów, dzięki czemu możemy wycinać niemal na każdym surowcu sztucznym do formatu 500x700 mm.

Obróbkę tego typu można stosować zarówno do produkcji przemysłowej wysokonakładowych ilości, jak i zdobieniach dekoracyjnych wykorzystywanych w każdej dziedzinie handlu lub projektach artystycznych. Jest to zatem dobra metoda alternatywna do wycinania laserem, w którego to przypadku, cena jednostkowa jest kilkukrotnie wyższa.

Oprócz klasycznego wykrawania posiadamy możliwość wykonania otworów, bigowania oraz mikroperforacji używanej na przykład do łatwiejszego zaginania niektórych tworzyw sztucznych.

Metodą właściwą do wycinania określonych kształtów w foliach jest PLOTOWANIE,  a w przypadku tworzyw sztucznych – FREZOWANIE.